Stavebníctvo je v našom hospodárstve silný sektor. Byty sa stavajú takmer rovnakou rýchlosťou, akou po daždi rastú huby, pretože ľudia potrebujú svoje miesto, domov, bezpečie. O tom, či byt bude naozaj bezpečný po všetkých stránkach, rozhoduje developer a firmy, ktoré si vybral na spoluprácu.
Na Slovensku sa ročne postaví 15- až 20-tisíc nových bytov. Pri ich výstavbe developeri spolupracujú s dodávateľmi rôzneho druhu, aby vytvorili domov pre rodiny, ktorý nielenže spĺňa všetky podmienky stanovené legislatívou, ale snaží sa ponúknuť aj niečo navyše. Preto okrem architektonických štúdií či stavebných podnikov developeri spolupracujú aj s firmami, ktoré dajú každému jednému bytu pridanú hodnotu.
Kúpa bytu v novostavbe
Pokiaľ uvažujete o kúpe bytu v novostavbe, máte dve možnosti: kúpiť si holobyt alebo takzvaný byt v štandarde. Prvá možnosť je výhodnejšia pre tých, ktorí sa radi venujú interiérovému dizajnu a majú dostatok času, no i peňazí na to, aby byt dokončili. Štandard znamená, že do bytu už netreba veľa investovať a aj nasťahovať sa doň môžete rýchlejšie, pretože jeho súčasťou sú už podlahy, všetka sanita, vodovodné batérie, interiérové aj vchodové dvere vrátane zárubní. Nový majiteľ si ešte musí doriešiť kuchynskú linku a zvyšok zariadenia, inak je byt pripravený na okamžité používanie.
Čo ponúka developer
Samozrejme, aby bol byt podľa vášho vkusu, väčšina developerov ponúka možnosť vybrať si v rámci vzorkovníka z viacerých možností podláh, farieb na steny, umývadiel, vaní, sprchových kútov, obkladov či batérií. Keďže developeri stavajú vo veľkom a nakupujú vo veľkom, je vysoko pravdepodobné, že tovar získavajú za výhodnejšie ceny, ako keď prídete do obchodu vy a chcete jednu vaňu a dve umývadlá.
Hoci to neplatí na sto percent, developeri si pri výbere materiálov a zariadenia štandardu bytu vyberajú trendové kúsky strednej alebo vyššej kvality, aby byty nielen vyzerali pekne, ale naozaj aj dobre slúžili a boli moderné.
Nezabúdajte na dvere
Podľa skúseností developerov si budúci majitelia nehnuteľnosti dávajú naozaj záležať na dizajne, dôkladne vyberajú podlahy, obklady či farby na steny, no akosi zabúdajú na vchodové dvere. Vnímajú ich automaticky ako čosi, čo tam má a musí byť, no veľmi sa nezaujímajú o to, ako dvere vyzerajú alebo čo „dokážu“.
Všetky certifikované bezpečnostné dvere by mali spĺňať normy, ktoré sú im určené. Niektorí developeri vyberajú do vášho budúceho domova aj také dvere, ktoré majú certifikát bezpečnosti, no majú aj pridanú hodnotu. „Certifikované bezpečnostné, protipožiarne dvere majú certifikát o odolnosti proti vlámaniu podľa platnej európskej normy. Majú taktiež certifikát na stupeň utajenia Tajné typ 3 vydaný Národným bezpečnostným úradom Slovenskej republiky. Majú, samozrejme, aj protipožiarny certifikát od značky FIRES podľa normy,“ vysvetľuje Rastislav Lajčák, produktový špecialista firmy DEFENDOOR. Zložité? Tak si to rozmeňme na drobné. Ak sú na vašom potenciálnom novom byte vchodové dvere tejto značky, je to istota, že máte to, čo vás ochráni pred neželanou návštevou zlodejov aj pred požiarom.
Bezpečnostné dvere HOME, ktoré firma ponúka, svojimi 11+2 istiacimi bodmi a odolnosťou voči požiaru, prenesú váš domov do 3. bezpečnostnej triedy. Dvere v tejto bezpečnostnej kategórii v spevnených bodoch odolajú tlaku, odolajú nárazu telesom (30 kg) z výšky 1,2 metra a ručnému pokusu o vlámanie s použitím náradia (skrutkovače, drevené a plastové kliny, kliešte, hasák či sochor).
Všetky bezpečnostné dvere DEFENDOOR sú v štandarde vybavené padacou lištou, ktorá utesňuje medzeru medzi krídlom a podlahou, a tým prispieva k odhlučneniu a utesneniu dverí a eliminácii pachov z chodby. „Zárubne, ktoré používame na bezpečnostné dvere, sú z pozinkovanej ocele a na stavbu prídu už v základnom komaxitovom nástreku, čo je ich veľká výhoda, pretože nehrdzavejú. Ide o vyššiu kvalitu povrchovej úpravy. Taktiež krídlo je vyrobené z pozinkovaného plechu s hrúbkou jeden a pol milimetra,“ spresňuje produktový špecialista. „Pokiaľ vám celkom nevyhovuje dizajn, môžete si vybrať iný alebo ho doladiť rôznymi inováciami, ktoré už dnes avizujeme ako smart novinky budúcnosti. Okrem toho naša dizajNová firma hľadá ďalšie distribučné spoločnosti, aby mohla priniesť kvalitu a štýl do ďalších budov a domovov.“
Dlhodobá spolupráca so servisom
Časom si môžete dať do dverí doinštalovať ďalšie bezpečnosť a komfort užívania zvyšujúce „zlepšováky“ ako retiazku, elektronický priezorník, vešiačiky či zrkadlo z vnútornej strany dverového krídla. „Konštrukcia umožňuje meniť povrchové úpravy dverí, túto zmenu či doplnenie ďalších prvkov vieme realizovať na mieste bez nutnosti odviezť dvere do výroby,“ dopĺňa R. Lajčák. To, že doplniť bezpečnostné dvere o ďalšie prvky dokáže servis firmy urobiť na mieste, znamená pre majiteľa bytu značné zjednodušenie a žiadne komplikácie bytu bez dverí na určitý čas.
Kúpa staršieho bytu
Ak nekupujete byt v novostavbe, ale rozhodli ste sa investovať do staršieho bytu, výmena dverí patrí medzi prvotné zmeny, ktoré určite podniknite. Navyše budete mať hneď všetko naozaj také, aké chcete. Každý, kto už byt kupoval a zariaďoval, vie, že na začiatku mal síce veľké plány, čo a ako zmení, ale nakoniec z nich zrealizoval iba časť, keďže postupne dochádzali peniaze, čas aj chuť. Čo sa neurobí na začiatku, to sa potom mení iba ťažko, preto berte vaše bezpečie ako jednu z hlavných priorít presťahovania sa.
Keď sa raz človek stane majiteľom bytu, okrem svojho vlastného miesta si kupuje aj bezpečnosť, ktorá je na nezaplatenie. Dlhodobá investícia do kvalitných bezpečnostných dverí v modernom dizajne a servisné služby, ktoré s dverami súvisia, sa určite oplatia. Okrem toho služby ako odomknutie v prípade zabuchnutia, opätovné nastavenie 3D pántov, aby dvere dokonale sedeli a ochránili rodinu a jej majetok od zlodejov či ohňa alebo izolovali od hluku či prievanu, vám budú poskytované ešte veľa rokov od nasťahovania.
Text:PR