Vidiecky štýl je populárny najmä preto, že je idylický a funkčný zároveň. Zažíva v domácnostiach návrat, no najlepšie ukáže vo väčšom priestore. Ukrátený však nemusí byť ani panelákový byt. S prírodnými prvkami a tradičným nádychom možno čarovať aj na menšej ploche. Aj malý byt dokážete cielene zmeniť na okúzľujúce vidiecke bývanie.
Základom sú prírodné materiály
Bývaniu môžete zaistiť nadčasovosť aj vidiecky štýl zároveň práve vďaka prírodným materiálom. Hodia sa najmä na nábytok a doplnky k nemu. Pocitovo vytvárajú teplo a zároveň vykúzlia pravú vidiecku atmosféru. Siahnite po dreve, ľane, bavlne, keramike, prútí, kameni či tehle. Tipy, kde kúpiť nábytok do akéhokoľvek štýlu, nájdete aj tu.
V našich končinách sa do vidieckeho štýlu vkrádajú aj prvky tradičného slovenského folklóru. Štýlový celok vám teda môžu dotvoriť malé aj veľké detaily, vzory na textíliách alebo doplnkoch, prípadne maľovaný nábytok. Ľudové motívy sa dajú aplikovať naozaj do každého interiéru, ktorý chce podčiarknuť krásu minulosti.
Pri vidieckom štýle v byte sú dôležité hlavne detaily. Nejde len o veľké plochy, ale najmä o zákutia, ktoré dodekorujete pri zariaďovaní. Použite napríklad vázu v obývačke, džbán v kuchyni a pridaná hodnota je na svete. Do kuchyne sa hodí napríklad aj sklená vitrína, ktorá je nielen praktická, ale aj štýlová.
Najviac ho dostanete do kuchyne
Čo sa týka farebnosti, interiér by mal vynikať farebnou neutralitou. Základom je napríklad biela v rôznych odtieňoch, prípadne jemné zemité farby dodávajú bývaniu prírodný nádych. Doplňte ich jednoduchými pastelkami – od romantickej ružovej až po svetlú žltú, alebo kombináciou s modrou a so zelenou.
Opäť sa zamerajme na lokálne produkty. Takzvaný cibuliak alebo modranská keramika sú určite stávkou na istotu a aj v panelákovom byte vyčaria typickú vidiecku pohodu. Niečo také mala určite vaša babička na chalupe, a práve inšpirovanie sa spomienkami dotvára tento populárny vidiecky štýl.
Vidiecky štýl padne do oka najmä v kuchyni. Drevená linka s nádychom starších čias, starostlivo zvolené doplnky, množstvo farebne i materiálovo ladených textílií a bylinky – to je to pravé orechové. Ideálne je, ak všetko potrebné na varenie a servírovanie vyložíte na viditeľné a dostupné miesto, pretože vidiecky štýl , to určite nie je minimalizmus.
Nezabudnite ani na miestnosti mimo kuchyne
Ak už vyjdeme z kuchyne, mali by sme sa zamerať aj na stolovanie. Stolovať by ste mali štýlovo, ale tradične. Keramika či porcelán s florálnou potlačou vás dokážu razom preniesť niekam na vidiek. Nezabudnite ani na textílie ako obrus, prestieranie alebo látkové podsedáky na drevené stoličky. Čerešničkou na torte ešte môže byť sviečka a kytica lúčnych kvetov vo váze.
K vidieckemu štýlu patria určite aj otvorené police. Týmto prvkom sa vám podarí otvoriť aj prepojiť priestor vášho bytu. Priznajte na policiach keramiku a riad, ktorý každý deň používate, a vystavte aj iné obľúbené kúsky. Toto štýlové riešenie je praktické, jednoduché a predovšetkým vidiecke.
Kuchyňa a jedáleň však nie sú jediné miestnosti, kde môžete prvky vidieckeho štýlu aplikovať. Vidiecka obývačka napríklad vynikne vďaka prírodným materiálom, ktoré v nej skombinujete. Drevený nábytok v spojení s ratanovými alebo prútenými doplnkami pôsobí doslova ako oáza pokoja. K tomu ešte pridajte sedačku v bielej alebo nejakom bledšom odtieni a kvetované vankúše.
V kúpeľni je zasa typickým prvkom vaňa zasadená viac do priestoru, prípadne jednoduchý sprchovací kút a množstvo prírodných materiálov. V kúpeľni sa môžete vyhrať s výberom batérií či zrkadla, ktoré vám svojím štýlom vytvoria žiadaný efekt vidieckeho bývania. Možno váhate, napríklad akú práčku kúpiť do tohto vidieckeho štýlu. Pozrite si naše tipy a vyberte takú, ktorá sa bude najviac hodiť do vašej vidieckej kúpeľne.