Tropické teploty ako v prímorských krajinách a slabé zimy nie sú u nás za posledné roky nič výnimočné. Keďže sa klíma neustále mení, aj v nasledujúcich rokoch nás extrémne výkyvy teplôt a počasia budú trápiť.
Aby sme sa ale doma cítili príjemne, v lete si musíme dávať pozor na správny spôsob vetrania a v zime na správny spôsob kúrenia. Príjemný vzduch v interiéri vám ale zabezpečí ideálnu teplotu a minimálnu vlhkosť.
Pravidelné vetranie
Ak chcete mať v interiéri príjemný dýchateľný vzduch, vyžaduje si to pravidelné vetranie. Výmena vzduchu je dôležitá pre naše zdravie. V lete vám horúci stojaty vzduch spôsobí migrény. V zime vám zase v nevyvetraných miestnostiach môžu vysychať nosné dutiny a problémy pocítia najmä alergici na prach.
Vetranie v lete
Pravidelne vetrajte, nezávisle od počasia a ročného obdobia. V letných mesiacoch je veľmi dôležité vetrať zavčas rána, kedy nie je teplota taká vysoká. Ak bývate v dome a máte obytné aj podkrovné priestory, obzvlášť si dávajte pozor na výber strešných okien a vyberajte strešné okná, ktoré bránia prenikaniu vzduchu z exteriéru do interiéru a opačne.
Ak nestíhate zavčasu ráno, odporúčame neskoro večer, ideálne po 22:00. Akonáhle ale vyvetráte, okamžite zastrite žalúzie/závesy/ rolety, aby do interiéru neprenikali slnečné lúče a neprehrievali tak celú domácnosť počas toho, čo ste vy v práci. Okná zavrite a nenechávajte ani vetračku.
Vetranie v zime
V zime je dôležité vetrať do prievanu na pár minút. Predtým ale nezabúdajte vypnúť kúrenie. Miestnosti zbytočne neprekurujte, najmä však spálňu, kde by malo byť tak 17-18ºC. Ak ste použili kvalitnejšiu tepelnú izoláciu podláh a stropov, nemusíte sa báť, že by vám teplý vzduch z interiéru prenikal cez steny.
Zníženie vlhkosti
Znížiť hodnotu vlhkosti znížite pravidelným vetraním. Pri varení odporúčame používať odsávač pár, pri sušiaku z prádlom majte pohlcovač vlhkosti a v kúpeľni pri sprchovaní a kúpaní zapínajte ventilátor.
Text:PR